Yalıtımın püf noktaları?Yalıtım yaparken nelere dikkat edilmeli?

  • Blog ana resmi

Günümüzün yüksek enerji fiyatlarına sahip dünyasında elektrik, benzin ve doğalgaz fiyatları çok yüksek derecede olduğundan bir çok insan gitgide bu faturalarla mücadele edebilmek için ışıklarını söndürüyorlar veya gerektiği kadar ısınamıyorlar Binalarda ısı yalıtımı ve önemi gün geçtikçe artan bir faktördür. Isı yalıtımına bu ortamlar arasında ısı alışverişini engellemek de diyebiliriz. Bu genelde özel ve işinde ehil olan kişiler tarafından uygun malzemeler kullanarak yapılır. Aslında iki tabaka arasında durgun havayı hapseden bu hava tabakası yalıtım malzemesi etkisi yapar. Burada amaç da ısı alışverişi sırasında durgun havayı korumaktır. Yapılan araştırmalarda evde kullanılan enerji masraflarının %50 ila %70′i arası bir miktarı ısıtma ve soğutma sistemlerine gitmekte. Eğer yaşadığınız ev yapılırken ısı yalıtımı hesap edilerek inşa edilmediyse; günümüzün şartlarında bu konuyla ilgili evinize bir müdahale yapmanız elzemdir. Yetersiz yapılmış bir ısı yalıtımı ailenize tahmin ettiğinizden daha fazla para ve konfor kaybı olarak geri döner. Isı yalıtımı ve püf noktaları bilmek size hem tasarruf hem de sıcak bir yuva mutluluğu olarak geri döner.
Isı yalıtımı eksik ve yetersiz olan evler genellikle eski yıllarda yapılmış olanlardır. Bunun nedeni geçmiş yıllarda yapılan evlerin zamanında ısınma masraflarının az, soğutma cihazlarının tavan havalandırmalarından ibaret ve yalıtım malzemelerinin bugünkü kalitenin altında olmasıdır. Bununla birlikte daha eski evlerin kendine özgü doğasının ve otantik yapısının bozulmaması için bu tarz faaliyetlere de önyargılı yaklaşılır. Bu da genellikle çekiciliğini tarihi yapısından alan evlerin bunu kaybetmemesi için doğru bir yaklaşımdır.
Modern teknolojiler kullanılarak inşa edilen evler eski örneklerine göre yalıtım konusunda çok daha etkili ve dayanıklılardır. Ancak bu durum demek değildir ki sonradan yapılan yalıtım faaliyetleri etkisiz olsun. Son dönemde yeni inşa edilen evlerde müteahhitler hak sahiplerine genellikle yapacakları ısı yalıtımının seviyesini sorarak ortak karar almaya çalışmaktadırlar. Bu sayede inşaat maliyetleri ayarlanabilir. Ancak yapılacak her yeni binada anlaşma olsun olmasın minimum bir yalıtım seviyesinin altına inilmemesi gerekir. Yalıtım konusunda yapacağınız ekstra bir yatırım da otomatik olarak evinizin değerini artırır.